Magyarországon nem egy, hanem több darázsfaj is veszélyesnek minősülhet, attól függően, hogy veszélyességének mértéket mi alapján határozzuk meg. Fontos megjegyezni azonban, hogy a legtöbb darázsfaj csak akkor támad, ha fenyegetve érzi magát. A darázscsípések allergiás reakciót válthatnak ki, ami súlyos esetben akár halálos is lehet.

A méhészek és a mezőgazdaság számára veszélyes darazsak

Német darázs (Vespula germanica)

Melyek a legveszélyesebb darázs fajok Magyarországon?

A német darázs nagyon agresszív faj, könnyen támad. Nagyon gyakori, kisebb méretű darázsfaj, mivel hasonlít rá, könnyen összetéveszthető a kecskedarázzsal. Nagy számban fordulhat elő, és mivel a méheket is támadja, jelentős károkat okozhat a méhek kolóniáiban és a gyümölcsültetvényekben egyaránt.

Közönséges darázs (Vespula vulgaris)

Melyek a legveszélyesebb darázs fajok Magyarországon?

A közönséges darázs szintén agresszív faj, nagy számban fordulhat elő, és csípése fájdalmas. A szabadban dolgozó munkások gyakran találkozhatnak velük, s mivel nincs hová menekülni előlük, gyakrabban szenvednek el darázscsípést.

Allergiás reakció esetén is nehezebb orvosi segítséghez jutni, mivel gyakran lakott helyeken kívül dolgoznak. Ezért aki tudja, hogy allergiás a méh-vagy darázscsípésre, mindenképpen ajánlott, hogy legyen nála megfelelő szer ilyen esetekre.

Az emberi egészségre veszélyes darazsak

Lódarázs (Vespa crabro)

Melyek a legveszélyesebb darázs fajok Magyarországon?

Magyarország legnagyobb darázsfaja, csípése rendkívül fájdalmas, és allergiás reakció esetén akár halálos is lehet.

Ázsiai lódarázs (Vespa mandarinia) 

Melyek a legveszélyesebb darázs fajok Magyarországon?

Bár Magyarországon még nem honosodott meg, de egyre aggasztóbb a behurcolásának veszélye. Rendkívül mérgező a csípése, Ázsiában már több ember halálát okozta.

Melyek a legfontosabb tennivalók, ha darázscsípést szenved el?

Elsőként távolítsa el a darázstüskét, ha még a bőrben van.

Hideg borogatással hűtse le a csípés helyét.

Szükség esetén vegyen be fájdalomcsillapítót.

Ha allergiás reakciót tapasztal, azonnal hívjon orvost!

Mit tehet darázscsípések elkerülése érdekében?

Ha észreveszi, kerülje a darazsak fészkének környékét.

Ha a természetbe, pl. erdőbe, rétre kirándul, mellőzze az élénk színű ruhát és az erősen illatosított kozmetikumokat.

Mielőtt a szabadban nyitott üvegből vagy dobozból enne vagy inna, mindenképpen ellenőrizze, nincs-e benne darázs, mert életveszélyes lehet, ha a szájába kerül és ott csíp!

Ha darazsat lát, ne üsse meg, és ne próbálja csapkodva elűzni, kerülje a heves mozdulatokat, mert ez megriasztja és csípésre készteti a békésebb fajokat is. Gyermekeinek is tanítsa meg ezt!

Ha további információra van szüksége a darazsakról, vagy darázsfészek eltávolításában segítségre van szüksége, forduljon kártevőirtó szakemberhez.