Az egerek szinte mindenütt fellelhetőek az ember közvetlen környezetében. Rendkívül jól tudnak mászni, sőt nagy, akár 30cm-es ugrásokra is képesek!
Búvóhely számukra szinte bárhol lehet, ahová be tudnak férkőzni: padlás, oromzat, a fal rései, álmennyezet, szerelőalagút, akna, tárolt élelmiszerek, ruhák, és még rengeteg hely.
Az embertől nem félnek, ezért a hideg idő elől menekülve a lakásokba is beköltöznek, fészkeket építenek maguknak és rongálnak, szaporodnak.
Egér jelenlétére utaló nyomok
- Az egyik legfeltűnőbb jel az egérürülék
- A másik jel a rágásnyom
- Szintén feltűnik elég hamar a jellegzetes „egérszag”
Milyen károkat okoznak az egerek?
Az egerek fertőző agyhártyagyulladást és szalmonella-fertőzést közvetíthetnek az emberre.
Ürülékükkel és vizeletükkel megfertőzik az élelmiszereket, a takarmányokat.
Megdöbbentő károkat képesek okozni azzal, hogy mindent szétrágnak. Különösen veszélyes, amikor az elektromos vezetékek, kábelek szigetelését rágják szét, mivel ez tűzveszélyes helyzetet idéz elő. Gyakoriak az ebből fakadó tűzesetek.
A kellemetlen szag, mely ottlétüket jelzi, már önmagában megkeseríti életünket, ugyanakkor korlátozza is emberi kapcsolatainkat, hiszen ki szeretné pl. a barátait meghívni egy egérszagú lakásba?
Egér elleni megelőző megoldások – Milyen módszereket vethetünk be házilag egerek ellen?
A legeslegelső és mindmáig tagadhatatlanul a legeredményesebb módszer: egy cica!
Természetesen amennyiben nem szeretnénk/nem tudjuk felvállalni a cicatartás felelősségét, számtalan egyéb lehetőség közül választhatunk, ezekből osztunk meg párat.
Műszaki megoldás: akadályozzuk meg az egerek bejutását minden lehetséges módon!
- A csővezetékek áttörési pontjainál dugaszoljuk el a hézagokat.
- A falban lévő réseket, hiányzó részeket szüntessük meg.
- A nyílászárók körüli réseket, repedéseket is számoljuk fel.
- A szellőzőnyílásokat lássuk el egérráccsal (ügyeljünk a megfelelő méretre)
- A kapcsolók, konnektorok körüli hézagokra is ügyeljünk.
- Alaposan nézzünk körül, hol juthatnak még be, minden lakásnak vannak egyedi adottságai…
Egészségügyi intézkedések: iktassunk ki minden lehetséges táplálékforrást!
Amit csak lehet, tároljunk zárt dobozban, üvegben, műanyag tárolóban, amit nem tudnak szétrágni.
Alaposan nézzünk körül a helyiségekben, ahol az élelmiszereket tároljuk. Keressünk réseket, lyukakat, repedéseket és számoljuk fel őket.
Szüntessük meg a fészkelő- és búvóhelynek alkalmas helyeket!
Nézzünk körül a padláson, pincében, kamrában. Az itt tárolt kartondobozok, régi újságok, papírok, ruhanemű, a megmaradt szigetelőanyag is alkalmas lehet számukra búvóhelynek és fészkeléshez. Számoljuk fel, ha találunk ilyet.
Egérirtás házilag – Hatékony megoldások
Egércsapda
Egy vagy több egércsapda felállítása a leghatékonyabb és egyben a legveszélytelenebb házilagos módszer. Az egerek köztudottan rendkívül kíváncsisága megoldja a többit.
Alkalmas csalétek lehet a csapdához: dió, szalonna, sajt, keksz, csokoládé, bonbon.
Egércsapda típusai:
Ragasztós egércsapda – Ezt a típust kizárólag beltérben alkalmazzuk házi kedvenceink és az egyéb állatok védelme miatt! Beltéri használatra viszont ez a leghatékonyabb és legtisztább megoldás.
Rugós egércsapda (más nevei tiló, csapó)
Ez a csapda radikális megoldás, mert egy mozdulattal elpusztítja az egeret. Fontos a megfelelő beállítás kezünk épsége érdekében! Kizárólag olyan helyekre tegyük ki, hogy kisgyermek, kutya, macska semmiképp ne férhessen hozzá! Ha a csapda 24 órán túl érintetlen, helyezzük át máshová.
Élve-befogó egércsapda
Ha a leghumánusabb eljárást keresi, ezt ajánljuk. Megfelelő csalétekkel komoly sikerekre számíthatunk. Ha a helyi adottságok lehetővé teszik, ilyen csapdákat használjon! Mindkét típusból többféle kivitelűt is találunk az üzletek kínálatában.
A klasszikus „filléres” egércsapda: Cserép + dió
Ez az ősrégi, egyszerű módszer egy házilag elkészíthető élve-befogó egércsapda. Lényege, hogy egy félbetört dióra fejjel lefele helyezzünk rá egy virágcserepet (befőttesüveg is megteszi) A dióbelet fordítsuk a cserép belseje felé.
A mozgástól a cserép lecsapódik, az egér pedig rabul esik. Kartonlapot csúsztassunk a cserép alá, majd az egeret szállítsuk megfelelő helyre. Az interneten további rengeteg jól bevált ötletre bukkanhatunk.